Kenksmingi ir sveiki baldai


Šiandieną pardutuvėse netrūksta įvairiausių skirtingų baldų. Skiriasi jie ne vien savo išvaizda, bet ir kokybe, medžiagomis iš kurių yra pagaminti ir pan. Kartais pasitaiko tokių atvejų kai nusipirkus naujus baldus namuose atsiranda nemalonus kvapas. Dažnai bėdos tuo neužsibaigia: kvapas neretai sukelia  alergiją, migreną, imuniteto susilpėjimą; naudojantis tokiais baldais kartais ant kūno netgi atsiranda pūlingų uždegimų. Taigi, kaip vertėtų rinktis baldus norint išvengti šių liūdnų pasėkmių?

Sveikatai naudingi baldai

Sveikiausiais baldais yra laikomi baldai padaryti iš pušies, ąžuolo, riešutmedžio bei maumedžio. Brangiausi iš jų – pušiniai baldai. Šie baldai gerina orą patalpose. Nors pušies struktūra nėra itin paprasta, šiandien baldų gamintojai jau gali padaryti puikiausius baldus iš šio spygliuočio.

Brangūs ir prestižiniais laikomi yra baldai iš kareliškojo beržo. Jų vertę įtakoja ypač gražus raštas bei gydomosios savybės. Taip pat teigiama, jog mirkytas (ilgai laikytas vandenyje) ąžuolas tonizuoja organizmą bei pakrauna energija. Baldai iš mirkyto ąžuolo išsiskiria originaliu raštu bei dideliu ilgaamžiškumu ir atsparumu puvimui.

Deja, natūralaus medžio baldai yra pakankamai brangus pirkinys.

Mežio drožles galima pažinti iš kvapo

Daugelis šiuolaikinių baldų yra padaryti iš medžio drožlių ar medžio plaušo. Esminis šių baldų pranašumas yra tai, jog jie yra pigesni. Be to, jų gamybai sunaudojama žymiai mažiau medienos, o jos atsargos šiandien pasaulyje mažėja kaip niekad sparčiai.

Kita vertus, iš šio tipo baldų gali išsiskirti tokios nuodingosios medžiagos, kaip formaldehidai ar fenolis. Šios medžiagos gali pakenkti kepenims, inkstams, širdžiai, galvos smegenims. Dažai išorinė šių baldų pusė būna apklijuojama fanera, kuri yra pagaminta iš vertings medienos, tačiau tai nelabai gelbsti nuo sveikatai žalingų medžiagų. Be to išorinė dalis dažnai būna pagaminta ir ne iš faneros, o iš dirbtinių medžiagų, imituojančių medieną.

Taigi, perkant tokio tipo baldus patartina atkreipti dėmesį į kokybės pasą, kuriame dažniausiai būna parašyta kiek laisvojo formaldehido gali išsiskirti iš baldų pagal šias tris klases: E1 klasės — po 0-10 mg, E2 — po 10-20 mg ir po 30-60mg — E3 klasės 100 gramui sausos medienos. Galinės stalčių bei spintų sienelės dažniausiai būna pagamintos naudojant E1 klasės medžio plaušo lakštus. Patartina pirkti tik tokius baldus, kurių medienos sudėtis atitinka  E1 klasės formaldehidų emisiją. Šios medžiagos yra mažiausiai kenksmingos. Renakntis badus vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai ar neskleidžia jie nemalonaus cheminio kvapo išduodančio baldo nekokybiškumą. Tokio baldo geriau nepirkti.

Modernesnis gamybos sprendimas

Nuo baldų iš medžio drožlių mažai skiriasi baldai pagaminti iš smulkiadispersinės frakcijos. Šie baldai skiriasi tuo, jog yra pagaminti ne iš drožlių, o iš smulkių pjuvenų. Pjuvenos būna suklijuojamos tokiomis ekologiškomis rišliosiomis medžiagomis, kaip ligninas (jo yra ir pačioje medienoje). Nuo baldų iš medžio drožlių ar plaušo šie baldai skiriasi tuo, jog atrodo estetiškiau, yra patvaresni ir nedaug brangesni.

Ekologiška sofa

Dažniausiai masiškai gaminamiems baldų apmušalams būna panaudojami sintetiniai audiniai, turintys savybę stirpiai elektrintis ir dėl tos pačios priežasties sutraukti į save dulkes. Žymiai maloniau kai baldo užvalkalas yra pagamintas iš natūralaus audinio, pvz šilko, vilnos ar lino. Taip pat ekologiški bei itin traukiantys akį yra odiniai baldai. Paprastai pastarieji būna gaminami tik iš kokybiškos odos, kas tuo pačiu reiškia ir baldo ilgaamžiškumą.

Esama baldų ir turinčių dirbtinės odos apdailą, tačiau jie, kaip ir odiniai, kainuoja brangiau nei baldai aptraukti audiniu.

Verta žinoti ir kas yra minkštų baldų viduje. Paprastai jie būna pripildomi porolonu. Deja, porolonas turi blogą savybę – pasenęs ima irti ir išskiria kenksmingas medžiagas. Būtina atsiminti ir tai, kad įvykus nelaimingam atsitikimui – užsidegus porolonui jis išskiria kelias rūšis kenksmingų dujų, tarp kurių ir ciano vadenilį. Būtent šios dujos mirtinai paveikia žmogaus organizmą kai šis užsnūsta su cigarete ant porolonu pripildytos sofos ar fotelio.

Šiandien dažnai į porolono sudėtį būna įtraukiami antipirenai, kurie padaro poroloną mžiau degiu. Taigi, renkatis minkštą baldą patarina atkreipti dėmesį į porolono kokybės pažymėjimą.

Geriausia alternatyva kenksmingam porolonui yra į minkštuosius baldus prikimštos kokosų drožlės, sausos jūros žolės, natūralus lateksas, o ypač arklio plaukai. Ši medžiaga yra labai vertinga ir brangi. Ji gerai išlaiko baldo pirminę formą, yra elastinga, nekaupia dulkių, drėgmės, pasižymi ilgaamžiškumu.

Garantija

Norint išvengti žalos sveikatai vertėtų baldus rinktis ypač atsakingai. Nusipirkus patikusį baldą, būtina žinoti jo priežiūros bei eksploatacijos taisyklės, kurias patikimi baldų gamintojai paprastai nurodo gaminio pase.

Paprastai gaminio pase turėtų būti pažymėta kokia baldui yra suteikiama garantija. Korpusiniams baldams paprastai suteikiama 24 mėnesių garantija, minkštiesiems – 18 mėnesių. Pirkėjas visuomet turi teisę per šį laiką, pastebėjus ką nors netinkamo, pareikalauti, kad baldas būtų pataisytas veltui arba tesiog grąžinti baldą.

Žinoma, norint itin didelio ilgaamžikumo, reikia rinktis baldus padarytus iš natūralių medžiagų. Baldai, savo sudėtyje turintys sintetikos,  paprastai tarnauja 5 – 15 metų. Vėliau juos patartina pakeisti.

O štai senovines ažuolines spintas, stalus iš riešutmedžio, krėslus bei sofas pripildytus arklio plaukais visuomet yra galimybė modernizuoti, atnaujinti, restauruoti, juolab, kad į madą vėl grįžta retro stilius.

Šaltinis:   manosveikata.lt« atgal į pradinį puslapį


atsiskaitymas-uzbaldus